فهرست بستن

یک سیاست در سطح منطقه برای مقابله با بدتر شدن آلودگی هوا در آسیا و اقیانوسیه مورد نیاز است: امین اسلم

یک سیاست در سطح منطقه برای مقابله با بدتر شدن آلودگی هوا در آسیا و اقیانوسیه مورد نیاز است: امین اسلم

 دستیار ویژه نخست وزیر (SAPM) در مورد تغییرات آب و هوایی مالک امین اسلم
اسلام آباد ، 08 سپتامبر (برنامه): آلودگی فزاینده هوا در منطقه پرجمعیت آسیا و اقیانوسیه به عنوان یک چالش مهم بهداشتی ظاهر شده است ، که باعث آسیب رساندن به محیط زیست ، بهداشت عمومی و محصولات کشاورزی می شود. با این حال ، مقابله با این تأثیرات سوverse ، که منجر به پیامدهای اقتصادی بی سابقه ای شده است ، که بر رشد اقتصادی و همچنین رفاه تأثیر می گذارد ، بدون سیاست و برنامه ریزی هماهنگ اقدامات در سطح منطقه امکان پذیر نیست.
این را متخصصان جهانی در مورد آلودگی هوا ، محیط زیست و تغییرات آب و هوایی در گفتگوی بین المللی آنلاین "گفتگوی منطقه ای در مورد آلودگی هوا در آسیا و اقیانوسیه" که به عنوان بخشی از بزرگداشت اولین روز جهانی هوای پاک برای رنگ آبی برگزار شد ، بیان کردند. مطابق بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در اینجا توسط وزارت تغییر اقلیم ، آسمان ها که در 7 سپتامبر در سراسر جهان جشن گرفته شد.
هدف این روز افزایش آگاهی عمومی در همه سطوح – فردی ، جامعه ، شرکت ها و دولت – است که هوای پاک برای سلامتی ، بهره وری ، اقتصاد و محیط زیست مهم است.
گفتگوی بین المللی آنلاین به طور مشترک توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل و شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل برگزار شد.
مالک امین اسلم ، دستیار ویژه نخست وزیر در امور تغییرات آب و هوایی ، خطاب به این رویداد گفت که آلودگی هوا در آسیا و اقیانوسیه ، که بیش از 40 درصد آن از بخش حمل و نقل است ، تقریباً بیش از چهار میلیارد نفر از جمعیت منطقه را تحت تأثیر قرار می دهد ، خطراتی جدی برای ابتکاراتی که با هدف رشد اقتصادی-اجتماعی ، امنیت غذایی و پرداختن به مسائل بهداشتی ، سوnut تغذیه ، بهداشت ، آموزش ، محیط زیست و تغییرات آب و هوایی انجام می شود.
وی تأکید کرد: "در حالی که اکنون آلودگی هوا سنگین ترین چالشهای پیش روی منطقه آسیا و اقیانوس آرام است ، اما بدون واکنش منطقه ای و هماهنگ با سیاستها و اقدامات مناسب ، نمی توان بر آن غلبه کرد."
وی در ادامه گفت كه آلودگی هوا در بسیاری از كشورهای آسیا-اقیانوسیه و جنوب آسیای جنوبی ، جایی كه ساكنان آن توده هوای مشابه دارند ، مسئله سرحدی است.
اما ، از آنجا که به دلیل تولید و مصرف ناپایدار الگوی مصرف در کشورهای هر دو منطقه ، بر جمعیت سایر کشورهای منطقه ، و استفاده از مزایای بالقوه تلاش های مرزی در مناطق آسیا-اقیانوسیه و جنوب آسیا برای کاهش ، آلودگی زیادی پیدا کرده است. مالک امین اسلم تأکید کرد: آلودگی هوا مهم است.
"با در نظر گرفتن ماهیت منطقه ای و جهانی منابع و علل آلودگی هوا ، تنها در صورت همکاری با یکدیگر می توان به طور موثری مقابله کرد." مالک امین اسلم مشاور نخست وزیر گفت.
مالک امین اسلم در توضیح ابتکارات مختلف دولت فعلی گفت که جنبش "پاکستان سبز پاک" در سراسر کشور علاوه بر برنامه سونامی ده میلیارد درخت در سال گذشته به منظور مبارزه نه تنها با تأثیرات آلودگی هوا بلکه برای تغییر بخش انرژی ، صنعت و کشاورزی نیز راه اندازی شده است. در منابع انرژی پاک
علاوه بر این ، سیاست جاه طلبی وسایل نقلیه الکتریکی در پاکستان در حال اجرا است ، که هدف آن این است که وسایل نقلیه الکتریکی 30٪ از کل فروش وسایل نقلیه مسافری و کامیون های سنگین را تا سال 2030 و 90٪ را تا 2040 تصرف کنند. سوزاندن محصول ، که همچنین دلیل اصلی آن است از آلودگی هوا ، به ویژه در فصول زمستان نیز در بخش کشاورزی دلسرد نمی شود و تلاش می شود کوره های آجری با استفاده از سوخت های فسیلی بر روی تکنولوژی زیگ زاگ جابجا شود تا ردپای کربن بخش کوره های آجرپزی کاهش یابد.
مالک امین با ذکر درسهایی که از بحران COVID-19 آموخته است ، گفت که جهان شاهد کاهش گسترده آلودگی هوا در سطح جهان بوده و آسمانها را از آلودگی هوا پاک می کند.
"پوشش برجسته نقره ای که توسط بحران سلامت COVID-19 به وجود آمده است این است که جهان هنوز این فرصت را دارد که از طریق استفاده از منابع انرژی پاک به جای منابع انرژی مبتنی بر سوخت های فسیلی که به طور غالب در صنعت ، حمل و نقل و کشاورزی استفاده می شود ، برای غلبه بر آلودگی هوا استفاده کند. ، "او توضیح داد.
بان کی مون ، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد در سخنرانی اصلی خود در این مراسم گفت که با افزایش شدید رویدادهای آلودگی هوا در جهان ، به ویژه در مناطق آسیا-اقیانوسیه و جنوب آسیا ، نیاز فوری به مشترک اقدام در مقیاس جهانی و منطقه ای برای كاهش آلودگی و عواقب ناشی از آن ، هنگامی كه برای اولین بار در جهان ، 7 ژوئیه روز جهانی هوای پاك را برای جهانیان جشن گرفت ، از حمایت و آگاهی عمومی برخوردار شد.
وی گفت که با قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2019 ، روز جهانی هوای پاک برای آسمان های آبی – که رعایت آن با برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) تسهیل شده است – بر اهمیت و ضرورت فوری اقدامات جهانی تأکید می کند و خواستار افزایش آگاهی عمومی در همه سطوح و ترویج و تسهیل اقدامات بهبود کیفیت هوا.
دبیرکل سابق سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد که در بسیاری از نقاط جهان رویدادهای شدید آلودگی هوا به پدیده ای فصلی تبدیل شده اند ، تقریباً به همان اندازه شاخ و برگهای موسمی یا پاییزی قابل اعتماد.
به عنوان مثال ، در اوایل ماه نوامبر ، دهلی نو و دیگر شهرهای شمال هند و همچنین مناطق بالایی و مرکزی پاکستان سطح آلودگی هوا را تجربه کردند که پروازها را لغو کرد و افراد را با نقاب و داخل خانه نگه داشت.
بان کی مون همچنین گفت که اینها نمونه هایی از تأثیرات شدید بحرانی است که همه ما را تحت تأثیر قرار می دهد – آلودگی هوا بر سلامت انسان ، حیوانات و سیارات تأثیر می گذارد ، با تخمین زده شدن 7 میلیون نفر در اثر بیماری های ناشی از آلودگی هوا زودرس درگذشت.
لی ووک هون ، سفیر جمهوری کره در تایلند ، گفت که 99 درصد آسیا و اقیانوسیه در معرض هوای آلوده است و باعث می شود هر سال نیمی از] هفت میلیون مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا باشد.
"آلودگی هوا امروزه یکی از بزرگترین تهدیدهای زیست محیطی برای سلامتی است که سالانه مسئول 7 میلیون مرگ زودرس است. آلاینده های هوا نیز مستقیماً به بحران آب و هوا کمک می کنند و سلامتی و معیشت نسل های فعلی و آینده را به خطر می اندازند. "او به شرکت کنندگان در گفتگوی بین المللی آنلاین گفت:
COVID-19 شکنندگی جوامع و اقتصادهای ما را بیشتر در معرض شوک قرار داده و فوریت بهبود رابطه ما با طبیعت را برجسته می کند. سفیر لی ووک هئو تأکید کرد ، مطالعات اولیه نشان می دهد که آلودگی هوا احتمال تسلیم شدن در برابر COVID-19 را افزایش می دهد و دلیل دیگری برای بهبود فوری کیفیت هوا در جهان به ما ارائه می دهد.
"ما باید درک کنیم که بهداشت محیط به طور جدایی ناپذیری با سلامت انسان ارتباط دارد. بنابراین ، بهبود کیفیت هوا باعث سلامتی ، توسعه و مزایای زیست محیطی می شود. "